Search

2018 Science Olympics

The 2018 Science Olympics featured pennies, marbles and eggs – some smashed and some intact – as students in grades 6 to 9 had their creativity, teamwork and STEM skills tested at the event held at the Bonnyville and District Centennial Centre on Thursday, April 12.

Over 300 students from schools throughout Northern Lights competed in teams of five to solve three challenges and claim the title of Science Olympics champions.

FULL NEWS RELEASE: NLPS students rise to the challenge at 2018 Science Olympics 

Thank you to our sponsors: Devon Canada, Imperial, Canadian Natural, Cenovus Energy, Britton's Independent Grocer, Spatial Technologies, EDCON Power Tongs, The Stitchin' Man, boom 103.5, Kool 101.3, boom 95.3 and Lac La Biche Post.

1st Place Winners

Grade 6 – Iron River School – Daring Dragons

  •  Kody Mathes
  • Decon Tkachuk
  •  Gabby O’Quinn-Brennan
  • Jessica Winchester
  •  Joey Bienvenu
  • Sonja Theriault

Grade 7 – Aurora Middle School – Little Piglets

  • Arden Kozakevich
  • Brohden Rolph
  • Keithan Beniuk
  • Jayron Cardinal

Grade 8 – Iron River School – Grade 8

  • Dacia Irvine
  • Nate Svendsen-Dumencu
  • Breanna Mathes
  • Quincy Tizzard
  • Mia Theriault

Grade 9 – Bonnyville Centralized High School – Team 3

  • Lane Lussier
  • Kohen Fraser-Marks
  • Riley Debler
  • Emma Zuk-Ellerton
  • Tanner Normand

2nd Place Winners

Grade 6 – Cold Lake Middle School – Starry Night

  • Zahrah Haque
  • Brady Woloshyn
  • Kael Roszell
  • Cadence Katuski
  • Amelia Gurski

Grade 7 –  Kikino School – Kikino Eagles

  • Raine Johnson
  • Meagan Sparklingeyes
  • Drayden Laviolette
  • Aiesha Bruno
  • Ryan Hope

Grade 8 – Cold Lake Middle School – Electric Einsteins

  • Bailey Svoboda
  • Cole Stahn
  • Nicholas Morawietz
  • Seth Grunder
  • Dawson Walker

Grade 9 – J.A. Williams High School – JAWS 1

  • Jose Thibert
  • Justin Schalin
  • Cadence Kruk
  • Zac Krylchuk
  • Tialandis Guinand

3rd Place Winners

Grade 6 – H.E. Bourgoin Middle School – Mighty Chondria

  •  Alexa Gaugler
  • Kate Mahon
  •  Daniel Severyn 
  • Avori Wheeler
  •  Nate Wolgien

Grade 7 – Cold Lake Middle School – The Kool Team

  • Avery Hill
  • Jenna Baker
  • Lena Wiebe
  • Meia O’Dell
  • Angelina Vicerks

Grade 8 – Aurora Middle School – We’ve Got Chemistry

  • Anna McCordic
  • Macy Cardinal
  • Corwin Schieck
  • Evanlee Alook
  • Jade Wowk

Grade 9 – Bonnyville Centralized High School – BCHS PGL

  • Austin Bishop
  • Jaydon Oestreicher
  • Justin Hall
  • Connor Morin
  • Owen Lawton

Picture number 1 from the photo album called 2018 Science Olympics
Picture number 2 from the photo album called 2018 Science Olympics
Picture number 3 from the photo album called 2018 Science Olympics
Picture number 4 from the photo album called 2018 Science Olympics
Picture number 5 from the photo album called 2018 Science Olympics
Picture number 6 from the photo album called 2018 Science Olympics
Picture number 7 from the photo album called 2018 Science Olympics
Picture number 8 from the photo album called 2018 Science Olympics
Picture number 9 from the photo album called 2018 Science Olympics
Picture number 10 from the photo album called 2018 Science Olympics
Picture number 11 from the photo album called 2018 Science Olympics
Picture number 12 from the photo album called 2018 Science Olympics
Picture number 13 from the photo album called 2018 Science Olympics
Picture number 14 from the photo album called 2018 Science Olympics
Picture number 15 from the photo album called 2018 Science Olympics
Picture number 16 from the photo album called 2018 Science Olympics